Yanmar 6LY440 Inboard Diesel Engine
Used Yanmar 6LY440 Inboard Diesel Engine Specs
| Brand / Manufacturer | Yanmar Marine International |
| Full Model Code | 6LY440 (4th Generation 6LY-CR Family Block) |
| Engine Type | 4-Stroke, Vertical, In-line 6-Cylinder Marine Diesel Propulsion Engine |
| Rated Output (Crankshaft) | 324 kW (440 mhp) @ 3300 RPM (ISO 8665) |
| Number of Cylinders | 6 Cylinders In-line (24-Valve Overhead Configuration Setup) |
| Displacement Size | 5.813 Liters (354.7 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 106 mm x 110 mm (4.17" x 4.33") |
| Combustion System | Direct Injection with Denso Micro-Atomized Common Rail Management Loop |
| Aspiration Type | Turbocharged with Liquid-Cooled Turbine Housing & Intercooler Array |
| Electrical System Voltage | 12V DC Standard 2-Pole System (2.5 kW Electric Crank Engine Starter) |
| Charging Alternator Spec | Standard 12V - 125A Alternator Assembly (Dual Alternator Add-ons Available) |
| Cooling System Layout | Closed Fresh Water Jacket with Rubber Impeller High-Volume Seawater Pump Loop |
| Engine Management | Full Digital Electronic Architecture supporting VC20 System Control & JC20 Joystick |
| Crankshaft Rotation | Counterclockwise (CCW) viewed from stern looking forward onto the flywheel |
| Dry Weight (Without Gear) | 585.0 kg (1290.0 lbs) Dry Bobtail Block Mass Index |
| Dimensions L x W x H | 1440 mm x 748.5 mm x 773.8 mm (56.7" x 29.5" x 30.5") Base Outline |
| Emission Certifications | EPA Tier 3 / EPA-C, IMO Tier 2, EU RCD 2, EMC, and BSO II Compliance |
SET
You must be logged in to post a review.













Reviews
There are no reviews yet.