VETUS VD4.140 Marine Diesel Engine
VETUS VD4.140 Specs
| Brand | VETUS |
| Full Model Code / Configuration | VD4.140 (Vertical 4-cycle water-cooled common-rail diesel engine) |
| Country of Origin | Netherlands |
| Engine Series / Family | D-Line (Deutz base block architecture) |
| Engine Type / Cylinder Block | Inline-4, 4-Stroke |
| Displacement | 4.038 Liters / 4,038 cc |
| Rated Horsepower | 140 HP (103.0 kW) @ 2400 RPM |
| Maximum Torque | 490 Nm @ 1400–1600 RPM |
| Rated Engine Speed / Redline RPM | 2400 RPM |
| Aspiration & Induction | Turbocharged, Charge Air Cooler (Aftercooled) |
| Fuel System / Injection | Common Rail System (Direct Injection, Electronically Controlled Bosch Setup) |
| Bore x Stroke | 101 mm x 126 mm |
| Compression Ratio | 18.0:1 |
| Electrical System Voltage | 12V (Standard / 24V optional alternative setup) |
| Alternator Output | 160 Amps (Standard 12V configuration) |
| Cooling System Type | Fresh Water Heat Exchanger (Closed-circuit setup with integrated cast water jacket) |
| Coolant Capacity | 14.5 Liters |
| Exhaust System / Configuration | Wet Exhaust (Water-cooled exhaust riser loop) |
| Emission Compliance | EU RCD 2 (2013/53/EU), BSO II, EPA Tier 3 compliant |
| Lubrication System Capacity | 11.0 Liters (Total internal sump circuit) |
| Recommended Oil Grade | SAE 15W-40 / 10W-40, API CI-4 / CK-4 |
| Fuel Type / Requirement | Ultra-Low Sulfur Diesel (ULSD, EN 590 / ASTM D975) |
| Fuel Consumption at Cruising Speed | 19.2 Liters/hour @ 2000 RPM (At mid-range semi-displacement load) |
| Compatible Marine Gear / Transmission | ZF45A, TM345A, ZF63A |
| Available Gear Ratios | 1.51:1, 2.03:1, 2.47:1 (ZF45A) / 2.00:1, 2.47:1 (TM345A) |
| Drive Type Compatibility | Shaft Drive / V-Drive |
| Dry Weight - Engine Only | 480 kg |
| Dry Weight - with Transmission | 513 kg (with ZF45A) |
| Dimensions - L x W x H | 995 mm x 685 mm x 795 mm (Engine dimension footprints) |
| Governor / Engine Control Unit | Electronic Control Unit (ECU electronic injection mapping parameters) |
| Control System Interface | CAN-bus SAE J1939 protocol, NMEA 2000 integration arrays |
| Starting System | Electric starter motor 3.0 kW |
| Flywheel & Housing Size | SAE No. 3 |
| Standard Warranty | 5 Years (Recreational Limited Warranty protection systems) |
| Application | Displacement motor cruisers (36–46 feet), semi-planing family boats, heavy displacement steel trawlers, and commercial utility craft. |
SET
You must be logged in to post a review.













Reviews
There are no reviews yet.